Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Dezynfekcja i sterylizacja to bardzo ważna kwestia dotycząca gabinetu kosmetycznego, ponieważ dotyczy ona zdrowia i życia zarówno Klientów, jak i pracowników gabinetu. Każdy salon powinien się stosować do zasad higieny i bezpieczeństwa.

Sterylne metalowe narzędzia lub używanie jednorazowych narzędzi typu pilniki, bloki, patyczki to podstawa. Każda Klientka powinna zwracać uwagę na to czy w gabinecie są zachowane wszelkie normy dotyczące sterylizacji i dezynfekcji.

Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyczkę lub gabinet kosmetyczny?

 • Czy narzędzia jednorazowego użytku są używane jednorazowo? Bloki i pilniki powinny być wymieniane po każdej Klientce.
 • Czy w gabinecie są dezynfekowane powierzchnie? Blaty, powierzchnie sprzętów powinny być dezynfekowane preparatami o szerokim spektrum działania.
 • Czy w gabinecie są używane preparaty medyczne do dezynfekcji? Produkty do dezynfekcji powinny być preparatami medycznymi, o szerokim spektrum i szybkim czasie działania.
 • Czy narzędzia wielorazowe jak pęsety, cążki, radełka itd są dezynfekowane, myte, osuszane, zapakowane w pakiety do sterylizacji, a następnie sterylizowane w autoklawie? Narzędzia metalowe, które mogą prowadzić do przerwania ciągłości skóry* powinny być dezynfekowane, myte, osuszane, pakowane w pakiety, a następnie sterylizowane w odpowiednim autoklawie.
 • Czy personel gabinetu kosmetycznego myje ręcę przed zabiegiem, oraz czy używa jednorazowych rękawiczek? Pracownicy gabinetu kosmetycznego powinni myć i dezynfekować (lub myć ręcę mydłem dezynfekującym) oraz używać jednorazowych rękawiczek.
 • Czy przed zabiegami takimi jak manicure, pedicure, depilacja, makijaż permanentny skóra Klienta jest dezynfekowana? Przed zabiegami z przerwaniem ciągłości skóry powierzchnia zabiegowa powinna być dezynfekowana specjalnymi preparatami.
 • Czy do zabiegu makijażu permanentnego za każdym razem są używane jednorazowe igły, oraz inne środki jednorazowe? Niedopuszczalne jest przechowywanie (lub dawanie na przechowanie Klientom) igieł oraz ponowne ich używanie! Zużyte igły powinny zostać wyrzucone do specjalnego pojemnika, a przy następnym zabiegu należy użyć nowych igieł.

Warto wiedzieć i pamiętać, że dezynfekcja i sterylizacja jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania salonu kosmetycznego, ponieważ:

 • chodzi o zdrowie zarówno obecnego Klienta, innych Klientów, jak i personelu i jego rodziny…
 • to że czegoś nie widać (choroby, wirusa) nie znaczy, że tego nie ma
 • nawet najlepszemu profesjonaliście może się zdarzyć, że podczas zabiegu skaleczy siebie lub Klienta**, dlatego lepiej spać spokojnie niż martwić się o swoje zdrowie lub zdrowie Pacjentów/Klientów
 • ludzkie życie jest zbyt cenne aby oszczędzać na sterylizacji i dezynfekcji
 • grzybica to „najdelikatniejsze” (choć problematyczne) schorzenie jakim można się zarazić np. podczas manicure i pedicure, w końcu nikt nie chodzi z napisem na czole „choruję na wzw lub hiv”, dlatego ważna jest protekcja i profilaktyka w postaci sterylizacji i dezynfekcji
 • czasem warto się zastanowić czy niska cena jest warta naszego zdrowia i życia?
 • niektóre z tańszych zabiegów np regulacja brwi to także zabieg z przerwaniem ciągłości skóry, włos jest bardzo głęboko osadzony w skórze, niestety wiem, że tego typu zabieg jest często bagatelizowany

 

* aby doszło do zarażenia nie musi dojść do krwawienia, wystarczy drobne zadrapanie w obrębie naskórka

** preparaty takie jak kawa, napoje energetyczne, niektóre leki, podwyższona temperatura (lub ciśnienie Klienta), oraz inne czynniki mogą mieć związek ze skaleczeniem podczas zabiegu, nie koniecznie brak umiejętności danego profesjonalisty

Na zakończenie dodam:

Być może ktoś odbierze ten wpis jako „straszenie”. Ja jednak wiem, że to bardzo ważna kwestia, temat o którym Klientki zapominają, albo wręcz nie mają pojęcia. Niejednokrotnie widziałam, że moje Klientki były zaskoczone, bo np. robią paznokcie hybrydowe od 5 lat, aż w końcu trafiają do mnie i u mnie pierwszy raz w życiu widzą pakiet sterylny lub są zdziwione, gdy wyrzucam pilnik i blok po jednej Klientce. Czasem spotykam się z pytaniem (nie wiem zadanym czy poważnie czy w żartach) „Dlaczego tak drogo?”. Na prawdę odejmując koszta wysokiej jakości materiałów oraz sterylizacji i dezynfekcji (nie mówiąc już o kosztach prowadzenia działalności) aktualna cena za hybrydę to na prawdę niska, promocyjna cena. Do końca roku cena ulegnie zmianie.

Temat jest o wiele bardziej obszerny, bo ważne jest też dobre życie z Sanepidem (a to wiąże się ze wszystkim tym co wyżej wymieniłam), wywóz odpadów medycznych, umowa dotycząca wynajmu autoklawu (pozdrawiam Cię Madziu!).
Ale to już taki backstage gabinetu kosmetycznego, także nie będę Was zanudzać. Każdy gabinet powinien to mieć 🙂

Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała czegoś pozytywnego na zakończenie 🙂 Serdecznie pozdrawiam Klientki, które trafiły do mnie właśnie ze względu na sterylne lub jednorazowe narzędzia oraz stosowanie się do zaleceń sanepidu podczas zabiegów kosmetycznych. Niezwykle się cieszę, że jednak świadomość Klientek rośnie, że Klientki zwracają uwagę na to, aby salon lub gabinet kosmetyczny stosował się do zasad higieny. Jest mi niezwykle miło, że trafiłyście na mnie, a ja na Was.