Temat na dziś to: Jak długo można używać danego kosmetyku? Czyli daty ważności i przydatność kosmetyków…
Z doświadczenia wiem, że część z moich Klientek nie ma pojęcia o tym, że data ważności kosmetyku nie jest jedynym wyznacznikiem przydatności produktu. Większość kosmetyków na tylnej etykiecie ma nadrukowany otwarty słoiczek (zwany PAO – Period of Time After Opening) czyli jest to termin przydatności do użytku od momentu otwarcia . Są to oznaczenia miesięczne, najczęściej – 12 m, 24 m, czasem 36 m.
Co w przypadku kosmetyków, które nie mają „otwartego słoiczka” czyli PAO?
Istnieją przybliżone okresy ważności po otwarciu. Dla kremów do twarzy jest to około 6-24 mc, kremu/balsamu/mleczka do ciała 6-12 mc, kremy z filtrem UV i samoopalacze są przydatne do użtyku przez 1 sezon.
W przypadku kosmetyki kolorowej, przyjmuje się, że np.lakiery do paznokci ok 12 m, podkład 12 m, puder/róż/cienie w kamieniu do 3 lat (w kremie ok 9 mies), szminka 24 m, tusz do rzęs teoretycznie 6 miesięcy, ale ja polecałabym wymieniać co ok 3 m (w celu uniknięcia zapalenia spojówek!).
Co się stanie jeśli przekroczymy ten czas?
Po tym czasie produkt może być zanieczyszczony niebiezpiecznymi bakteriami, które oprócz defektów kosmetycznych (np. trądziku) mogą powodować alergie, podrażnienia, a także poważne infekcje, zapalenia, z sepsą łącznie. Ponadto po pewnym czasie zmieniają się właściwości kosmetyku i tak np. cień do powiek może zmieniać kolor, źle się rozcierać lub tracić na swojej intensywności, krem do pielęgnacji może stracić swoje właściwości pielęgnacyjne, lakier może się rozwarstwiać itd.
Ja np. po przekroczeniu daty przydatności po otwarciu bez sentymentu wyrzucam dany produkt. Nie warto ryzykować.
Co polecam?
Polecam czytać etykiety, zaznaczać lub pamiętać kiedy produkt został otwarty, robić systematycznie przeglądy kosmetyków, stosować kosmetyki systematycznie, aby je zużyć przed końcem daty ważności 🙂
W następnym wpisie napiszę na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyku 🙂