Historia makijażu permanentnego (MP) jest bardzo długa, ale najistotniejszyjm elementem tej historii jest informacja, że wywodzi się on z tatuażu. Początkowo „makijaż permanentny” był tatuażem stąd nazwa wskazująca na coś stałego.
Zatem: Czym różni się współczesny makijaż permanentny od jego dawnej wersji?
- Rodzajem pigmentu: dawniej MP był wykonywany pigmentem do tatuażu, który nie był przystosowany do stosowania na twarzy, przy tak delikatnych miejscach jak usta, powieki, kolor szybko się przebarwiał. Aktualnie używa się nowoczesnych pigmentów, powstałych dzięki zaawansowanej technologii, która pozwala na komfort, bezpieczeństwo i precyzję w pracy.
- Głębokością pracy: makijaż permanentny sprzed lat był wykonywany na dużej głębokości (w skórze właściwej), praca była agresywna, stąd występowało większe ryzyko rozlania pigmentu oraz większy dyskomfort dla Klientek. Nowoczesny makijaż permanentny jest wykonywany znacznie płycej (w naskórku lub na granicy naskórka, a skóry właściwej), dzięki temu praca jest o wiele bardziej bezpieczna i przyjemna zarówno dla Klientki jak i Linergistki.
- Wyglądem: na początku makijaż permanentny był wykonywany „ciężką” ręką, głęboko, nie dostosowanymi do tego rodzaju pracy pigmentami, przez co: – brwi były ciemne, przypominały tatuaż, a nie makijaż. Brwi były cienkie, rzadko która Linergistka znała się na wizażu, prawidłowym kształcie brwi, doborze brwi do rodzaju twarzy itd – kreski nie były czarne, tylko zielone lub niebieskie (nie znano modyfikatorów oraz specyfiki skóry na powiekach), – z kolei w pigmentacji ust nie znano specyfiki tej okolicy twarzy, często dobierano nieodpowiedni kolor, co skutkowało efektem topielicy, dodatkowo często porywano się na powiększanie ust makijażem permanentnym, co po niedługim czasie skutkowało efektem „zdjedzonej szminki”.
- Trwałością: dawniej utrzymywał się ponad 5 lat, na powiekach nawet do kilkunastu lat. Nowoczesny makijaż permanentny dzięki odpowiedniej głębokości pigmentacji utrzymuje się do 3 lat (w przypadku powiek nieco dłużej), co biorąc pod uwagę zmieniającą się modę, oraz upływający czas (zmiany stanu i jędrności skóry, zmiany w kolorze włosów, zmiany oczekiwań) to jego bardzo duża zaleta, ponieważ taka kolej rzeczy pozwala Klientce podjąć decyzję o tym czy po np roku chce odświeżyć, zmodyfikować makijaż, czy może wstrzymać się z dalszą pigmentacją (np. ze względu na zmiany w sytuacji materialnej), Klientka nie jest niewolnikiem makijażu permanentnego, nie musi borykać się z problematycznym i kosztownym usuwaniem laserowym lub chemicznym, co niestety ma miejsce w przypadku „makijażu”, a właściwie przestarzałego tatuażu permanentnego. Nowoczesny makijaż permanentny jest właściwie semipermanentny, dzięki delikatnej pigmentacji i odnowie jaka zachodzi w naskórku pigment ma szansę wydostać się ze skóry, dzięki czemu na okolicy twarzy można stworzyć nowy makijaż lub zaprzestać dalszych pigmentacji.
- Wybór metody pigmentacji: dawniej wybór należał do Klientki, wykonywano zabieg daną metodą bez względu na rodzaj cery i inne przeciwwskazania, aktualnie wiadomo, że to Profesjonalista musi mieć odpowiednią wiedzę, aby dobrać metodę do danej osoby, uwzględniając wskazania, przeciwskazania, aby zabieg był bezpieczny, a efekt wspaniały.
W skrócie:
Dawna pigmentacja polegała na mocnym, głębokim wprowadzeniu pigmentu (z początku pigmentów do tatuowania). Niestety taki makijaż przykuwał nadmiernie uwagę, bardzo szybko zmieniał kolor, a przy tym niestety utrzymywał się bardzo długo. Jeśli chodzi o pigmentację ust i powiek – była to dosyć agresywna praca. Osobną kwestią jest to, że wiele osób wykonujących MP nie miało pojęcia o wizażu i zasadach w nich obowiązujących, które przekładają się na makijaż permanentny (np. kreska na powiece w oku wypukłym, małym, dużym, jak pigmentować brwi, aby optycznie skorygować szeroko rozstawione oczy itd)… ale to odrębny temat.
Całe szczęście MP jest to dziedzina rozwijająca się bardzo prężnie (dlatego Profesjonalista nie może poprzestać na jednym szkoleniu i to wykonanym 10 lat temu!!!). Odrębnym tematem jest moda, która także wywiera w MP istotną rolę. Odchodzi się od cieniutkich brwi, na rzecz naturalnych, pięknych w kształcie, pasujących do kształtu twarzy, prym wiedzie metoda zwana 3d, czyli metoda cienia polegająca na lekkim przejściu kolorystycznym, tak, aby fronty oraz górna części brwi była delikatniejsza, a dolna krawędź ciemniejsza, bardziej zaznaczona.
Makijaż permanentny kiedyś:
I makijaż permanentny DZIŚ:
Na zakończenie:
Aktualnie POPRAWNIE wykonany makijaż permanentny ma za zadanie podkreślać piękno, ale go nie zakrywać, wspaniale współgrać z naturą, wtapiać się w twarz, nie przykuwać nadmiernie uwagi. Jest to lekka praca w naskórku, utrzymująca się do 3 lat, dzięki czemu Klientka ma możliwość odświeżenia (nadania bardziej nowoczesnego wyglądu) lub zaprzestania wykonywania makijażu permanentnego. Mnogość technik pozwala na uzyskanie efektu podobnego do najnowszych trendów w wizażu (ombre, 3d, metoda włoskowa).
Jakie miało być przesłanie tego wpisu?
Napiszę, aby nie było dywogacji na ten temat. Zauważam, że nadal w niektórych gabinetach wykonuje się makijaż permanentny starymi metodami, rozumiem oczywiście, że kwestia gustu nie podlega dyskusji, w końcu ktoś może chcieć makijaż będący tatuażem. JEDNAK z moich obserwacji i rozmów z Klientkami które przychodzą na korektę makijażu permanentnego wykonanego w innym gabinecie widzę pewną przykrą rzecz. Klientki nieświadomie decydują się na zabieg, o którym nie mają pojęcia, ufając Linergistce (wierząc, że ma odpowiednią wiedzę, szkolenia, doświadczenie), myśląc że stara metoda to jedyna możliwa metoda, lub po prostu łasząc się na super niską cenę – w rezultacie kończą zabieg z makijażem starego typu, przez co albo nie są zadowolone z zabiegu, albo co jest jeszcze bardziej smutne – wręcz przeciwnie – są zadowolone (bo zainwestowały w siebie, a nie zdają sobie sprawy z tego, że MP już dawno ewoluował i poprawnie wykonany zabieg powinien wyglądać inaczej), w końcu nie znają się na tym fachu, a trafiły do „profesjonalisty”. W dalszej kolejności zdarzeń osoby, które widzą na ulicy niepoprawnie wykonany makijaż permanentny wyrabiają sobie negatywne zdanie na temat całego zabiegu, nie zdając sobie sprawy jak zabieg powinien wyglądać… Osobną kwestią jest ocena prac makijażu tuż po wykonaniu – należy pamiętać o tym, że makijaż permanentny nie będzie wyglądał tak jak tuż po zabiegu, po ok 4 tyg od zabiegu kolor straci na intensywności, ocena pracy po zdjęciu wykonanym tuż po zabiegu jest trudna nawet dla specjalistów, dlatego warto skupiać się na zdjęciach wygojonych prac… Pisać mogłabym długo, ale przesłanie jest tylko jedno: przed zabiegiem warto rozwarznie wybrać Linergistę, wybrać się na bezpłatną konsultację, aby porozmawiać z Linergistą, warto przewertować zdjęcia prac, śmiało zadawać pytania. Klientka nie musi być specjalistą w danej dziedzinie i istotnie zazwyczaj nie jest – ale ma prawo zadawać pytania, pogłębiać swoją wiedzę, świadomie dokonywać wyboru…